Зелена книга "Вантажні перевезення внутрішніми водними шляхами"

РИНОК ПЕРЕВЕЗЕНЬ ВВШ оцінюється в 6,5 млн тон на рік та характеризується зростанням обсягів перевезень, головним чином за рахунок перевезень зерна та металу, після тривалого падіння обсягів перевезень починаючи з 2005 року. При цьому ринок має потенціал для 3-кратного зростання до 2020 р. та 5-кратного – до 2035 року.

Основним ДРАЙВЕРОМ ринку є ріст експорту зерна та металургійної продукції з центральної України, зокрема транспортування сировини в чорноморські порти. Основними СТРИМУЮЧИМИ ФАКТОРАМИ зростання ринку є: висока вартість підвезення до річки та перевалки, неконкурентна ціна перевезень ВВШ в порівнянні із залізницею (для більшості локацій), високі капітальні витрати на придбання або будівництво флоту, мала потенційна кількість рейсів та низька швидкість «обертання» суден через інфраструктурні обмеження – відсутність гарантованих глибин, ризик аварій на шлюзах тощо.

Інфраструктура ВВШ потерпає від хронічного НЕДОФІНАНСУВАННЯ, насамперед шлюзів на р. Дніпро. Через відсутність днопоглиблення довжина суднохідних шляхів починаючи з 1990 р. зменшилась в 2,5 рази та становить 1,6 тис. км замість 4 тис. км. Нерозвиненість інфраструктури знижує інвестиційну привабливість річкової галузі.

На сьогодні регулювання ринку вантажних перевезень ВВШ не в повній мірі відповідає вимогам Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Угодою передбачена імплементація Україною шести основних директив в сфері ВВТ. Більшість заходів мають строки виконання 3-5 років після набрання чинності Угоди. Проте, наприклад, імплементація Директиви 2008/68/ЄС «Про внутрішні перевезення небезпечних вантажів» в частині виконання має бути завершена до 01.09.2018 р., що потребуватиме внесення змін до Закону України «Про перевезення небезпечних вантажів».

Перегляньте повний текст зеленої книги за посиланням.