Комерційне нежитлове будівництво

Комерційна нерухомість – основа для розвитку підприємництва, малого та середнього бізнесу. Це торгові площадки, офіси, готелі. Це – платформа для економічного розвитку нашої економіки: робочі місця, податки, зниження безробіття.

За останні три роки, навіть попри економічний спад, рівень вільних торгових площ в торгових центрах Києва, скоротився і досягнув рівня 2009 року – 5%. Для прикладу, цей показник в Берліні перевищує 9%. Загалом, в Києві за підсумками 2015 року на 1000 мешканців припадало 383 м2 торгових площ, в той час як у Празі та Варшаві – понад 700. В більшості регіонів (окрім Одеси та Чернівців) – справа з торговими центрами ще гірша.

Щодо готелів та офісів в Україні ситуація досить складна. Навіть у столиці з березня 2014-го (за останні три роки) не було відкрито жодного готелю мирового бренду та бізнес-центру класу А. При цьому доля вільних площ у офісах знижується, а орендні ставки ростуть. Щодо готелів, то показовими будуть такі цифри: у 2016-му доходність номера у готелях столиці зросла на 34%. В Києві на тисячу жителів приходиться 3,6 номера, в той час як у Варшаві 7, у Будапешті 12, у Таллінні 14,6.

Не в останню чергу, причиною повільного розвитку сектору комерційної нерухомості та залучення для цього інвестицій виступає надмірний регуляторний тиск або неефективне застосування регулювання в будівельній галузі.  Наприклад, в Києві відведення земельної ділянки вимагає 17 контактів із посадовими особами та 55 окремих паперових документів. А вся процедура триває 2-3 роки.

Перегляд застарілих регуляторних норм, оптимізація процедур отримання дозвільних документів та погоджень, зняття надмірних бар’єрів для виходу на ринок нових операторів та інвесторів комерційної нерухомості, адаптація бюрократизованих процедур із створенням передумов для їх переведення на електронний документообіг – це шлях, який ми плануємо пройти.

Наша мета – підвищити інвестиційну привабливість ринку в цілому. Що дасть це малому та середньому бізнесу? Нові сучасні приміщення за конкурентними умовами.

Етапи

Зелена книга
в плані
Онлайн консультація
в плані
Національний круглий стіл
в плані
Регіональний круглий стіл
в плані
Підсумки консультацій
в плані
Біла книга
в плані
Пакет змін
в плані