Ринок деревини

За площею лісів та запасами деревини Україна є державою з дефіцитом лісових ресурсів. Щоб досягнути оптимального показника лісистості в 20% нам потрібно створити ще понад 2 млн га нових лісів.

Частка лісового господарства у структурі ВВП України є незначною, та коливається в межах 0,26% до 0,37%. Однак постійними лісокористувачами щороку сплачується у вигляді податків та зборів до Державного бюджету понад 3 млрд грн, а деревина є одним із базових ресурсів для формування ряду підгалузей економіки та широко застосовується в промисловому виробництві, будівництві, сільському господарстві, транспорті та хімічній індустрії.

Експорт деревини та виробів з неї приносить валютної виручки понад $1 млрд  в рік.

Наразі у регулюванні лісової галузі та ринку деревини є низка критичних недоліків. А саме: відсутність належного обліку деревини; значна тінізація та незаконні рубки; невиконання нормативів лісокористування та заготівлі лісових ресурсів, зокрема в частині рубок; заниження цін під час реалізації необробленої деревини, некоректне застосування регуляторних інструментів, зокрема сертифікатів, тощо.

Щоб навести лад у галузі необхідно прийняти щонайменше 4 регуляторні акти, які забезпечать:

  • збільшення доступу до спільного ресурсу (лісу) для всіх суб’єктів господарювання;
  • ведення повноцінного обліку лісових ресурсів та їх використання;
  • забезпечення сировиною вітчизняних переробних підприємств;
  • зростання частки продукції із більшою доданою вартістю, що експортується.

_________________________________________________________________________________________________________

Новини:

Президент України підписав Указ "Про деякі заходи щодо збереження лісів та раціонального використання лісових ресурсів", що стане підґрунтям для подальшого внесення змін до Лісового кодексу і дозволить впровадити єдину державну систему електронного обліку деревини.

Етапи

Онлайн консультація
завершено Переглянути
Національний круглий стіл
завершено Переглянути
Регіональний круглий стіл
завершено Переглянути
Підсумки консультацій