Ринок технічних конопель

Технічні коноплі на сьогодні вирощуються в більше 30 країнах світу. У загальномасштабному ринку виробництва сировини та виготовлення продукції близько 75% займають країни Азії. Сумарні посівні площі Європи займають 15% частки світового виробництва. Однак країни ЄС є вагомими гравцями на ринку як переробники продукції з високою доданою вартістю. Для українського експорту ставка ввізного мита до ЄС є нульовою.

Український ринок виробництва технічних конопель, на жаль, є дуже невеликим та зарегульованим. Ми щороку засіваємо лише від 2 тис. га до 4 тис. га земель. При цьому, ще в СССР Україна вирощувала близько 120 тис. га технічних конопель і мала 35 переробних заводів, із яких залишились тільки 3. Таким чином,  на сьогодні виробничі потужності України скоротилися в 30 разів. Для переробки соломи та трести  застосовуються мобільні агрегати, які переміщуються на полях.

У цілому розвиток галузі технічних конопель в Україні, як і у світі, в першу чергу, залежить від законодавства, що регулює ринок та ставить високі обмежувальні заходи до виробників у вигляді ліцензій та квот, а також обмежує обіг такої продукції.

Прирівнювання технічних конопель до наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів робить ринок монополізованим і зарегульованим. За рахунок обмеження вмісту ТГК у нас на ринку зареєстровано 13 сортів технічних конопель.    

Обмежувальне регулювання, що впливає на ринок, складається з 29 нормативно-правових актів та 14 інструментів регулювання, більшість із них пов'язані з діяльністю та контролем Держлікслужби та МВС України. За порушення законодавства, навіть за недотримання норм щодо обігу та вирощування технічних конопель, санкція передбачає позбавлення волі від 4 до 8 років, а якщо це суб'єкт господарювання з найманою працею, що може прирівнюватися до організованої групи, то від 9 до 12 років позбавлення волі. Крім того, ⅔ інструментів регулювання мають регуляторні проблеми, що має істотний вплив на суб'єктів господарювання, а ⅓ актів мають ознаки неактуальності та потребують внесення змін.

На сьогодні ліцензії на здійснення господарської діяльності у цій сфері мають лише 62 суб'єкти господарювання. У 2020 році лише 38 із них посіяли або мали намір посіяти цю культуру.

Таким чином, агровиробники, які вирощують звичайну сільськогосподарську культуру, втрачають великі прибутки, обсяг яких може складати до $100 тис. за гектар. При тому, що світовий ринок технічних конопель оцінюється експертами в понад $4 млрд, має високий потенціал для розвитку та є інвестиційно привабливим.

Етапи

Онлайн консультація
завершено Переглянути